Led İle Xenon Far Arasındaki Farklar Nelerdir?

04 Şubat 2021
Led İle Xenon Far Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde pek çok insan hem şehir içi hem de şehir dışı seyahatlerini kendilerine ait araçları ile gerçekleştirmektedir. Bu anlamda özellikle gece sürüşü için şehir dışı seyahatlerinde araba farları büyük bir önem arz etmektedir. Bu anlamda da far değişimi yapmak isteyen sürücülerin dikkatini far lambalarının kalitesi çekmektedir. Bu anlamda düşünüldüğünde de kaliteli ve daha uzun süre kullanım açısından araba farı seçimi hem araç hem de sürücü için önemli bir seçimdir.

 

LED Far Seçeneğinin Özellikleri

 

LED kelimesinin açılımını pek bilmesek de günümüzde hem ev hem araç hem de iş yerlerimizde sıklıkla kullandığımız bir devre şeklidir. Türkçeleştirilmiş açılımı ise ışık yayan diyot olan LED farlar binek bir araç için uygun bir far seçimidir.

 

Yapısal ve Teknik Özellikleri

 

LED far sistemlerinde bir ampul yerine birden fazla LED ampul kullanılabilir.

LED far sistemlerinde şekilsel olarak oval ya da şeritsel seçenekler bulunabilmektedir.

LED farların en önemli donanım özelliği ısınma sorunudur.

LED farları soğutma sistemleri içerisinde kullanılmaması açısından genellikle gündüz farları seçeneklerinde sıklık ile kullanılmaktadır.

 

XENON Far Seçeneğinin Özellikleri

 

Zamanından beri ilk XENON far gelişimi gözlendiği zaman daha karma bir yapıdan daha düzenli bir yapıya geçişi gözlemlemek mümkündür. XENON farlar kullanım alanlarına göre farklı özelliklerde üretimi yapılmaktadır.

 

Yapısal ve Teknik Özellikleri

 

XENON farlar uzun farlarda kullanılacak ise halojen yapım far ampulü kullanılır.

XENON farlar kısa farlarda kullanılacak ise motor ile çalışan ampul seçenekleri kullanılır.

XENON farlarda kullanılan ampullere bağlı olarak farklı fiyat seçenekleri de bulunabilmektedir.

Ayrıca her araca uygun farklı XENON far ampul seçenekleri bulunmaktadır. Bu nedenle her XENON far her araçta kullanılmaz.

Eğer XENON far taktırıp muayene yaptıracak iseniz bu farlar ile TÜVTÜRK muayenesinden geçemezsiniz. Ancak bir yan sanayi ürünü olan Bİ-XENON far ile bu muayeneden geçmek mümkündür.

 

XENON ve LED Ampullü Farlarda Yapısal ve Donanım Farkları

 

Yukarıda da belirtildiği gibi XENON ve LED farlar arasında kullanım alanları farklılıkları bulunmaktadır. Aracınızı kullanım sıklığınıza ve kullanım alanlarınıza göre tercih etmelisiniz. Araç kullanımınız gündüz vakti daha sık ise LED far ampulleri tercih etmelisiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.